Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hydroplány 2014

Sezona 2014            


Úvodem :

Letos je v plánu opět pouze 5 soutěží, stejně jako loni. Takže předně poděkování všem těm, kteří jsou ochotni tyto soutěže organizovat.

Je rovněž smutné, že soutěžících pomalu, ale jistě ubývá. Pojďte se někdo přidat, není to nic hrozného:-).  

Průběžné pořadí je v přiložené tabulce

 


Co je letos plánováno ...  a co je odlétáno

 


 

 

První soutěž Slapy - Ždáň 10.5. 2014

 

Několik fotek je ve fotoalbu - soutěžích

Výsledková listina v pdf souboru ke  stažení

Na prvním letošním klání se sešlo celkem 9 pilotů, kteří otestovali hydroplány po zimním spánku. Řadě z nich však postupně odepřely službu baterie, dalším pak silný vítr, který celý den testoval, co letadla a piloti vydrží:-). Třetí kolo odlétali již jen čtyři piloti. Besson Franty Nodese to odnesl pádem do vývrtky v poryvu větru, ostatní vesměs odpadly na "baterie".

Soutěž zajistily a sponzorovaly firmy HVP Modell a Doprava Richter, jimž patří dík za hladký průběh a vynikající péči o naše žaludky.

  Poředí maket:

 1. Vratislav Rejda
 2. František Frána
 3. Ivan Komanec

 

nahoru


 

Druhá soutěž 43. Jihočeský pohár, rybník Bezdrev

24-25.5.2014

Fotky jsou zde ve fotoalbu, pokud má někdo zájem, mám je i v původní velikosti.

Výsledková listina v pdf souboru ke stažení

 Letos se Bezdrev opravdu povedl, nejen perfektní organizací celé akce, ale i počasím, což nebývá tak obvyklé. Oba dny po dobu konání soutěžních letů byly podmínky téměř ideální, příjemná teplota, jen mírný vítr, jedna kraťoučká přeháňka ... co víc si přát. V průběhu soutěže nedošlo k žádnému poškození modelů, ani maket, ani akrobatů, pouze v sobotu po soutěži, když bylo volné létání, tak se zvedl silný vítr a Petr Hrubeš neuřídil svůj model a na břehu fatálně havaroval. Jeho čtyřmotorová HA 139 Hansa má dost značné poškození plováků, přelomený trup za kabinou a rozlámanou pravou motorovou gondolu. Snad to bude ale opravitelné.

Během soboty se odlétaly 2 + 2 kola, soutěž zahájila kategorie F3AH, a zárověň proběhlo statické hodnocení maket. To bylo letos dost přísné, takže výsledky statického hodnocení významně ovlivnily celkové pořadí. Smůlu měl Hans Hirschberger, který doma zapoměl podklady pro statické hodnocení a tím se hned na začátku zařadil na poslední místo (Savoia). Obecně lze říci, že dobrá kvalita podkladů pro hodnocení je dost rozhodující.

V neděli pak proběholo po jednom kole maket a akrobatů za zcela ideálních podmínek, což ale řadě pilotů RCMH dělalo problémy při startu ... chyběly ty mnohdy potřebné "vlnky" na odlepení od hladiny. Tím často docházelo k "utržení" letadel a nižší hodnocení vzletu.

Celkově se zúčastnilo soutěže 14 polomaket a tuším 13 akrobatů, Dornier Marka Vargy byl zalétnut po soutěži, vlastního klání se neúčastnil.

   Pořadí maket: 

 1. Vratislav Rejda
 2. František Frána
 3. František Nodes 

 

nahoru 


 

Třetí soutěž "Ústecké hydroplány" na rybníku Chmelař, Úštěk

21.-22.6.2014

Fotky jsou k vidění na rajčeti zde a také zde

Výsledková listina v pdf souboru bude ...

 Již druhou sezonu se létá na rybníku Chmelař u Úštěku, který je pro soutěže hydroplánů dle mého názoru téměř ideální. Velká plocha, stromy daleko, písčitá pláž, relativně otevřené prostranství, tudíž žádné velké vzdušné víry. Ale ten vítr ... :-). Stejně jako loni, i letos po oba dny prověřil piloty, v sobotu ještě ve směru vzletů a přistání, v neděli pak hezky kolmo na dráhu. Naštěstí nikdo ze soutěžících letadlo nevykoupal, jen při pátečních testovacích letech se Pavlu Koníčkovi podařilo utopit Pipera, ale nejednalo se o letadlo určené k soutěžnímu létání.

Sešlo se celkem 7 maket a 5 akrobatů, takže se v sobotu odlétaly 2 + 2 kola, včetně statiky a v neděli pak během dopoledne zbylé 1+1 kolo.

Velkou výhodou byl rychlý model Pavla Koníčka Machi (doufám, že jsem moc nezkomolil název předlohy), který létal rychle a ve větru klidně. Naopak pomalé makety sváděly  s větrem nerovný boj, např. dvoumotorová amfibie Saro Cloud Romana Císaře. Jednotliví soutěžící měli poměrně vyrovnané lety, mírně celkovým pořadím zamíchala statika, ale tak je tomu téměř vždy.

Převládali opět mírně elektrolety (4 ks), a to zejména třímetrové Glastary (3 ks). Je ale pravdou, že v tomto počasí byl spalovací motor výhodou, protože elektrikáři museli hodně šetřit, aby pohonné baterie vydržely až do konce.

Je škoda, že někteří pravidelní účastníci nemohli přijet, protože prostředí je zde opravdu vynikající. Tímto bych rád poděkoval organizátorům akce za veškerý servis, který nám tam poskytli, od ubytování počínaje, přes jídlo, tekutiny a super vodní plochu konče.

    Pořadí maket: 

 1. Ivan Komanec
 2. Jakub Schwertling
 3. František Frána

 

nahoru 

 


 

Čtvrtá soutěž "Protivínský pohár" na Selibovském rybníku

9-10.8. 2014

Fotky jsem nějaké udělal, ale nějak je nemohu najít :-(

Výsledková listina je zde

 K srpnu patří voda, k vodě hydroplány a Protivínský pohár. Zúčastnilo se 12 soutěžících v kategorii RCMH a 10 v kategorii RCAH, kteří v příjemném, ale místy poměrně větrném počasí bojovali o co nejlepší umístění. Je pravdou, že chvílemi to byl boj o to, nerozbít model a přistát s ním vcelku. Někteří měli opravdu na vítr pech. Nakonec vše relativně dobře dopadlo, jen jeden model (tuším Macchi MC72 - SebArt) to vzal pod hladinu.

Nový model - maketu přivezl Honza Richter, krásnou 3m Fly Baby, osazenou čtyřtaktem tuším od Valachů. Nádherný zvuk motoru a letový projev za mírného větru, ale neměl tu správnou vrtuli, takže tah motoru ve větru byl žalostně malý. Přesto obsadil krásné 3. místo, zejména díky vysokému hodnocení ve statice. Ostatní piloti  většinou zalétali standardně dle možností svých modelů, rukou a povětrnostní situaci, která se v průběhu jednotlivých kol dost měnila.

Podstatné bylo, že nepršelo a celá soutěž proběhla v klidu a pohodě, organizačně na velmi dobré úrovni, za což patří pořadatelům a sponzorům velké poděkování.

Jako obvykle zde nezmiňuji kategorii RCAH, ale to mi snad akrobati prominou, byli také dobří:-)

 

 Pořadí maket: 

 1. František Frána
 2. Vratislav Rejda
 3. Jan Richter

 

nahoru 

 


 

 

Pátá závěrečná soutěž v Úštěku na rybníku Chmelař

13+14.9. 2014

 

Fotky jsou k vidění zde

Výsledková listina je zde v jpg souboru (není seřazeno dle konečného pořadí!!!)

 

Závěrečná soutěž v Úštěku se konala v polovině září, kdy ještě v pátek lilo jako z konve a na sobotu to vypadalo podobně. Naštěstí nakonec celou sobotu nepršelo, jen, jako obvykle tady, foukalo. Tentokrát od břehu přes stromy, takže vítr vytvářel "úžasné" podmínky pro létání. Ale jako vždy to dopadlo nakonec dobře:-).

Na startu bylo 7 polomaket a 3 akrobaté a vcelku bez problémů byla odlétána 2+2 kola, včetně statiky. Nakonec se díky nedělnímu dešti už třetí kolo nestihlo.

Vlastní průběh soutěže nijak zvlášť nevybočoval z normálu, všichni jsme bojovali s větrem i sami se sebou. Elektrolety navíc i s kapacitou pohonných baterií, zejména ředitel soutěže, Petr Schwertling, který přistál kdesi v nedohlednu ... bez šťávy, ale i bez poškození modelu.

Viděli jsme i novou tvář, Pavla Svatého s modelem Fieseler Fi 156 Storch, který létal sestavu zjevně poprvé, ale věřím, že po dalších trénincích se pilot i letadlo sžijí a stane se pravidelným účastníkem.

Vítězem se stal Honza Richter, zejména díky vysokému statickému hodnocení jeho Fly Baby, za ním se umístily dva Glastary a bramborový byl opět Pavel Koníček s Macchi M67. Typově další model byl Piper J3 Cub Ericha Salcera a již zmiňovaný Storch.

Organizačně a cateringově na 1* to zvládl pořadatel. V tomto směru nemají Úštěcké hydroplány konkurenci. Jen té slivovice tam teče až přespříliš:-)

 Pořadí maket:

 1. Jan Richter
 2. Jakub Schwertling
 3. Ivan Komanec

 

Takže za mne děkuji všem pořadatelům i sponzorům za celou letošní sezonu a těším se na jaro, kdy se opět setkáme a věřím, že i někteří rozhodčí se stanou opět piloty ... alespoň o tom tak hovoří .... no uvidíme.

 nahoru 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář