Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Sezona 2012  ....   skončila                

Průběžné výsledky

Úvodem :

Letošní sezona není v koncipována jako Hydropohár sponzorů, protože zřejmě nedošlo ke shodě a dohodě "sponzorů", takže letos se budou létat jednotlivé soutěže bez oficiálního hodnocení průběžného pořadí. Nicméně se o to pokusím alespoň tady, aby bylo vidět, jak si kdo úspěšně létá na vodě.

Závěrem :

Jak jsem uvedl v úvodu, letos se nejednalo o "hydropohár" sponzorů, ale o sérii jednotlivých soutěží, přesto jsem si dovolil dělat průběžně jakýsi souhrn výsledků dle pravidel v předchozích letech. Započetly se jen 4 soutěže ze sedmi, Bezdrev nebyl do Hydropoháru zařazen, protože je mezinárodní a poslední tři soutěže byly z různých důvodů zrušeny.

Co bylo letos nového?

Přibylo pár nových tváří, ale asi víc než pár jich také ubylo, což znamená, že letos bylo na všech soutěžích méně účastníků. Co je důvodem si netroufám hodnotit. Až na vzácnou vyjímku se jedná o spolek starších pánů, duchem sice mladých, ale datem narození spadajících skoro do pravěku:-). Pozitivem letos bylo také několik nových polomaket až maket od PBY Cataliny velikosti "XXL" Petra Schvertlinga, přes Saro Cloud Romana Císaře, Glastara Petra Chudomela  a (Besson) Franty Nodese ... to je asi všechno.

Je patrný posun k větším a maketovějším modelům, rozdíly mezi piloty se dle mého názoru zmenšují, napomáhá tomu rozhodně i rozšíření a používání stabilizačních GYRO systémů, ale pokrok se nedá zastavit.

Co na závěr .... konstatovat, že  nekorunovaným vítězem letošních soutěží kategorie RCMH je :

František Frána

 


 

Co zatím bylo ...   nebo co spíše zbylo

 

První soutěž Slapy - Ždáň

5.5.2012

Stejně jako na podzim 2011, tak i nyní se soutěž konala na pláži na Ždáni, počasí do oběda přálo, bylo zpočátku jasno, teplo, bezvětří, ale s přibývajícími hodinami se bohužel naplnila předpověď a po druhé hodině přišla studená fronta, doprovázená větrem a deštěm, tudíž se stihly odlétat dvě kola polomaket i volných, polovina statického hodnocení polomaket byla provedena až po vydatné přeháňce a následně byla soutěž po dohodě ukončena, protože podmínky už nebyly na létání vhodné. Organizátoři, (MK Lipence) pod vedením Honzy Richtera a Marcela Hladíka připravily soutěž výborně, od samého zahájení na čerstvě posekané trávě, s vynikající bábovkou po ránu, přes ještě lepší oběd.Jak jsem již zmínil, jedinou vážnější skvrnou bylo odpolední počasí, ale poručit větru a dešhvp_vterinak_je_proste_nejlepsi_-----.jpgti ještě neumějí:-).

 Startovní číslo bylo ukryté ve vteřiňáku od HVP :-)

 Na startu se sešlo 11 polomaket, 5 volných, po úvodním brífingu se začalo létat v 9,30 hod. kategorií RCMH a následovaly volné modely. Povětří na první kolo bylo velmi dobré, přesto řada z nás letěla na vodě letos poprvé a u některých to bylo i vidět (třeba u mně). Druhé kolo už bylo mírně až silněji větrnější, takže jsme s tím tak trošku bojovali zejména při pojíždění, vítr se navíc točil, takže to byla chvílemi sázka do loterie, jakým směrem startovat. Ale až na drobné vyjímky to všechna letadla přežila. Snad jen Franta Nodes vystrašil opodál sedící rybáře, když jeho Besson procedil skrz strom a padl pár metrů od nich. Naštěstí to dopadlo relativně dobře, přežili rybáři a letadlo bude snad opravitelné. Poslední let Honzy Smetany s Pilatusem byl už za vytrvalého deště a vichru, ale dolétal hrdinně sestavu z pod deštníku  a nevzdal to :-).

Vyhlášení vítězů bylo malinko nesprávné, chybička se vloudila do součtů, ale nakonec to všem bylo rozesláno večer emailem správně i s omluvou .... i to se jedenkrát za 100 let stane. Jak se říká : "Není důležité zúčastnit se, ale zvítězit" .... nebo je to jinak?

Bylo to prima, za sebe děkuji ... Fotky zde

 První tři :

1. František Frána

2. Václav Janko

3. Jan Richter


Výsledky Ždáň v pdf                                                                                          

Nahoru

 

 

Druhá soutěž Jablonec n/Nisou

19.5. 2012

 

 V Jablonci nás přivítalo krásné, leč větrné počasí, které, společně se sníženou hladinou vody na přehradě,  dost komplikovalo vytyčení letového prostoru a létání jako takové. Na soutěži se sešly pouze 3 modely v kategorii RCMH (vše "pražáci") a 4 (?) volné místních modelářů. Účast tedy velmi malá. Ještě před zahájením soutěže jsem šel otestovat plochu a dopadlo to mizerně.... při druhém přistání vítr podfoukl křídlo a mého Beavera jsem utopil ... poprvé, co s ním lítaám se zapíchl a po čumáku, na zádech zajel pod vodu. Byl zatopený až po kořeny křídel, veškerá elektrozařízení zaplavena, křídla plná vody .... ani nešel pořádně vyndyt z vody:-).

Takže soutěže se nakonec zúčastnili pouze dva hydroplány Vaška Janka a Petra Hrubeše, který po přistání a podfouknutí křídla ulomil oba plováky a letadlo také utopil, byť ne tak fatálně.

Jak nakonec soutěž dopadla nevím, protože jsem po vylití vody z éra odjel, ale pravděpodobně s jistotou 100% zvítězil Václav Janko před Petrem Hrubešem. Vašek neudělal při letu závažnější chybu a nikdo ho už nemohl ohrozit ... stal se jednookým králem mezi slepými:-)

 Skoro se stává tradicí, že Jablonec = hydroplánů konec :-)

Fotky jsou ve fotoalbu

 

 První tři : (tedy dva:-) )

1. Václav Janko

2. Petr Hrubeš                                   

Nahoru

 

 

Třetí soutěž 41. Jihočeský pohár a 43. Evropský pohár - Bezdrev

 26-27. 5. 2012

 

 Již tradiční vrchol soutěží hydroplánů pořádaný Modelklubem České Budějovice, letos v evropském měřítku s účastí řady zahraničních soutěžících. Soutěžilo se v kategoriích RCMH (16 polomaket) a RCAH (tuším 24 ?? akrobatů).

Další informace doplním jakmile bude více času, na You Tube (nebo i tady níže) je video zachycující bohužel jen některé modely (ani kvalita není nic moc:-( ) a omlouvám se těm, kteří tam nejsou ... měl jsem i jiné povinnosti :-)

 

 

 První tři :

1. Vratislav Rejda

2. Gunter Huckl

3. František Frána

 

Čtvrtá soutěž 38. Protivínský pohár - Selibovský rybník

 4. - 5.8. 2012

 

 Opět tradiční soutěž hydroplánů na rybníku u Selibova, pořádaná LMK Protivín, která se povedla. Akce je spojena s týdením polétáním před soutěží, kde si řada pilotů ladí formu, aby pak předvedli to nejlepší. Letos byla účast nižší než v předchozích ročnících, pouze 9 maket a 9 akrobatů, což přispělo k rychlejšímu průběhu celé soutěže. Důvodem dle zjištěných informací byly především poškozené hydroplány z předchozích akcí či dní (V. Janko, P. Hrubeš, C. Marek). Novým strojem se předvedl R. Císař a ukázal nové Saro Cloud v letu (rozpětí 210 cm). Přestože se umístil na hezkém devátém místě, tak věřím, že po drobných vylepšeních "maketových" neshod a vypilováním letových prvků bude významným konkurentem.

Počasí vcelku přálo, občas zapršelo, ale přívalové deště se vyhnuly, takže se v sobotu odlétaly 2 kola maket a 3 kola akrobatů, v neděli pak 3. kolo maket a vyhlášení výsledků, včetně losování cen od sponzorů, za něž díky.

Pořadatelsky to nemělo chybu, troufám si tvrdit, že panovala všeobecná spokojenost. Rozhodčí byli snad spravedliví, i když musím podotknout, že dle mého pocitu se všeobecně "přitvrzuje" v hodnocení jak statiky, tak i letových prvků, a to nejen na Selibáku. S modelem ze stavebnice je již výrazně menší nadějě na dobré umístění než u modelů vlastnoručně postavených (a správně postavených), což je i logické.

Pozitivní je, že všechny modely jsou celé a nikdo to nerozbil. Za smolaře a cenu "Selibovského trpajzlíka" si odvezl Vráťa Rejda, který před soutěží spálil regulátor a kvůli poruše na motoru u Berjeva musel létat s menším Šavrovem, ale ani to mu nezabránilo, aby opět vyhrál.

První tři :

1. Vratislav Rejda

2. František Frána

3. Jakub Schwertling

 

Fotky ze soutěže jsou zde

 

Pátá soutěž v Klapý

 18-19.8. 2012

 

Na relativně malém rybníku u obce Klapý pod Hazburkem se sešlo 6 polomaket a 6 akrobatů k dalšímu polétání. počasí organizátorům přálo, od pátku do neděle bylo jasno a dost teplo. Vzhledem k malému počtu soutěžících se celá soutěž se odlétala v klidu a pohodě v sobotu, v neděli pak proběhlo vyhlášení vítězů a losování cen z tomboly.

Vlastní soutěžní létání se obešlo bez nehod, jen před a po utrpěly dvě polomakety drobnější újmy při styku s vodní hladinou, ale v obou případech nešlo o fatální nehody, modely budou relativně jednoduše opravitelné (Piperu J3 Cub se za letu uvolnil plovák a nešlo prakticky přistát a můj Beaver byl zákeřně podfouknut větrem a šel po křídle do vody). Výborně zalétal Jakub Schwertling s Fly Baby (HVP Modell), neustále se zlepšuje a zlepšuje:-). Standardní výkon podal Franta Frána s Lake (vlastní výroba?) i když mu to občas zažabkovalo :-), stejně tak jako další Vašek Komberec s Piperem PA 18 (upravený z J3 Cubu od Hangar 9) ....Co je ještě nutno podotknout, tak dnes již drtivá většina maketářů používá v letadlech gyra a na letovém projevu je to znát, hodnocení letů je pak příznivější. Tím netvrdím, že je to zázračné, ale výrazně to pomáhá klidnému letu.

V Klapý jsem byl osobně poprvé a možná i naposledy, protože se zatím zdá, že se na příští ročník soutěž přestěhuje jinam kvůli výraznému nárůstu nájmu za břeh a vodu, ale uvidíme... Organizačně neměla soutěž chybu, hezké prostředí, vynikající catering, pivko, dobrá společnost, pohoda a klid.

             

První tři :

1. Jakub Schwertling

2.František Frána

3. Václav Komberec

 

Fotky ze soutěže jsou zde         

 

Šestá soutěž v Jesenici

8.9. 2012

Zrušena pro neúčast soutěžících (termín akce kolidoval s Lipeneckým obrem)

 

                

Sedmá soutěž v Jablonci nad Nisou

15.9. 2012

Zrušena z technických důvodů

 

Osmá soutěž na Slapech - Ždáni

22.9. 2012

Zrušena z technických důvodů

                                     

Nahoru

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář